OS Országos Sajtószolgálat
2024. április 19. péntek
Ismertető


2010. május 10., hétfő 08:14

A kiskorú tanköteles gyermekek kizsákmányolása szakképzésben Pedagógiai felügyelet nélkül dolgoztatják a tanulókat a gyakorlati képzőhelyeken
    Budapest, 2010. május 10., hétfő (OS) - Kérjük Réthelyi Miklós t.  Humánminisztert  védje meg az iskolai rendszerű szakképzésben résztvevő kiskorú tanköteles tanulókat azokkal a fizikai és morális veszélyekkel szemben, amelyeknek ki vannak téve a szakképző iskolákban és a gazdálkodó szervezeteknél folyó gyakorlati képzésben.

    A gyakorlati oktatásban részesülő kiskorú gyermekek többségét olyan munkavégzésre kényszerítik, amely megfosztja őket oktatásuk teljes körű előnyétől, amikor nem a képzési programban időarányosan meghatározott munkát végeztetnek velük.
Az önkormányzati fenntartók kötelező vállalkozási bevételt írnak elő a szakképző iskoláik számára. Van olyan szakiskola, amelyik a tanulók munkájából évi 400 millió forint bevétellel dicsekedhet. A baj csak az, hogy a vállalkozási nyereségből nem részesülnek a tanulók.
A tanulószerződésben résztvevő tanulók vagy megkapják a törvényben előírt pénzbeli és természetbeni juttatásokat vagy nem, vagy csak részben.
Az együttműködési megállapodás alapján gyakorlati képzésben résztvevő tanulóknak és szüleiknek nincs beleszólásuk az iskola és a gyakorlati képzést szervező közötti szerződés tartalmába, mivel a megállapodást a tanuló felvétele előtt kötik meg (tanoncszerződés).
A gazdálkodó szervezeteknél folyó gyakorlati képzésben a kiskorú gyermekek pedagógiai felügyelete (nevelése) nincs biztosítva, mivel az egyedi munkahelyre beosztott tanuló gyakorlati képzését és felügyeletét olyan szakmunkás is elláthatja , aki csak néhány év szakmai gyakorlattal rendelkezik.
A jelenlegi jogszabályi környezet súlyosan megkülönbözteti a szakképzésben tanulókat egymástól. Az egyik tanuló tanulószerződés alapján havi pénzbeli juttatásban részesül, tanulmányi ideje beszámít a szolgálati idejébe (nyugdíjba), betegszabadságra, betegállományba mehet, a másik, aki nem tanulószerződéses, egyáltalán nem részesül ezekből az előnyökből.
Javaslatok szülői nézőpontból:
-   Jogszabályban kell rögzíteni a szakképzésben tanulók jogát a méltányos bérhez, és megfelelő juttatásokra, ha nyereséggel járó termelőmunkát végeznek gyakorlati képzésük során
-   A gyakorlati képzést szervező gazdálkodó szervezetek munkajogi ellenőrzését a Munkaügyi Főfelügyelőségre kell bízni.
-   Be kell vezetni a gyakorlati képzést szervezők típusától függetlenül, minden tanulóra azonos kedvezményeket biztosító tanulói szerződés  intézményét
-   A szakképző iskola felügyeleti jogát ki kell terjeszteni valamennyi gyakorlati képzést folytató szervezetre.
-   A nyári összefüggő szakmai gyakorlatot szorgalmi időben kell megtartani, hogy a szakképzésben tanulók azonos tanulási szünethez jussanak, mint középiskolai társaik.
-   A szakképzési törvény és a kapcsolódó jogszabályok hatályát ki kell terjeszteni a tanulókra és a kiskorú gyermekeik érdekében eljáró szülőkre is.
Sajtószóvivők: Keszei Sándor (06-30/433-8754) és Simonné Toldi Ágnes (06-30/550-2253) Bővebb információ: www.mszoe.hu

    Kiadó: Magyarországi Szülők Országos Egyesülete

-------------------------------------------------------------------

    Kérjük előfizetőinket, hogy az Országos Sajtószolgálat anyagait minden esetben OS jelzéssel használják fel.
    Az MTI szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja az OS-be beadott  közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
    (c) Copyright MTI Zrt.
Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


Az Országos Sajtószolgálatról
Az Országos Sajtószolgálat (OS) politikai, társadalmi, kulturális és különböző civil szervezetek, valamint közéleti szereplők közleményeit, állásfoglalásait közli. Az OS anyagai nem képezik az MTI-kiadás részét, a szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.