OS Országos Sajtószolgálat
2024. április 25. csütörtök
Ismertető


2010. október 14., csütörtök 13:59

Vessenek ki válságadót a egészségügyi helyzet romlásáért felelős dohányiparra és 30 százalékos jövedéki adó emeléséről döntsön a kormány.
    Budapest, 2010. október 14., csütörtök (OS) - Az ország jelenlegi helyzetében mindenképpen indokolt lenne, hogy a magyar lakosság idő előtti elhalálozásában tevékeny szerepet játszó, évről évre extraprofitot bezsebelő cigarettagyárak és dohánykereskedelmi cégek is külön adóval járuljanak hozzá a pénzügyi egyensúly megteremtéséhez. Különösen azok után, hogy a tavalyi téli mintegy 114 milliárd forint értékű adójegy bespájzolásával számításaink szerint mintegy 5 milliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek.

    A 63 csontváz egyikeként említette Varga Mihály államtitkár a cigaretta forgalmazók tavaly év végi cigaretta adójegy spájzolási akcióját. Ennek hatására augusztus végéig 55 milliárd forinttal kevesebb jövedéki adó folyt be a költségvetésbe, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A súlyos kiesést az okozza, hogy amíg a több százmillió dobozra tehető régi adójeggyel ellátott cigarettát nem adták el, addig változatlan áron értékesíthették a termékeiket, kijátszva a Parlament szándékát. Ráadásul a Bajnai kormány mintegy negyven milliárd forintot átszipkázott a 2009-es költségvetési évre, amelynek normál esetben a 2010-es évben, az Orbán kormány felállása után kellett volna befolynia. Így kozmetikázták meg a tavalyi bevételi eredményeket. A pénzügyi tárcánál a jövedéki adózásban érintett főosztály Bajnaiékat a spájzolásban kiszolgáló két vezetője továbbra is posztján van. A kormánynak drasztikusan csökkentenie kellene a jelenleg átlagosan két és fél hónapos halasztott fizetési lehetőséget, ami azt jelenti, hogy a cigaretta jövedéki adójegyek átvételét követően csak 2,5 hónap múlva kell megfizetnie a dohányiparnak a jövedéki adót és az áfát. Így a magyar lakosság finanszírozza a dohányforgalmazók készletezési költségeinek meghatározó részét. Azokét is, akik felvásárolták a hazai dohánygyárakat, majd néhány év múlva bezárták azokat, s a továbbiakban külföldről exportálják a termékeiket Magyarországra. Az idei évben várhatóan mintegy ötven milliárd forinttal csökken majd a cigaretta jövedéki adó bevétel 2009-hez képest. Egy 15 százalékos jövedéki adó emelés esetén jövőre még a 2009-es bevételi szintet sem érheti el a büdzsé. Ilyen körülmények között aligha várható, hogy a jövedéki adó emelésből származó  többlet  az egészségügynek jutna. A Füstirtók Alapítvány ezért azt javasolja a kormánynak, hogy jövőre 30 százalékos jövedéki adó emelést terjesszen be a Parlament elé. Ez a mérték reális fedezetet biztosítana az egészségügy érdemi többletfinanszírozásához. Légből kapott állítás, hogy a jövedéki adó emelés a csempészett cigaretta felé fordítaná a fogyasztókat. A 2010. január 1-i 10 százalék körüli jövedéki adó emelés ellenére úgy tűnik jelentősen csökkenhetett a cigarettacsempészés, legalább is  a VPOP szerint 2010 első háromnegyed évében mindössze 58 millió szál csempészett cigarettát foglaltak le, a tavalyi egész éves 152 millió szállal szemben. A Nemzeti Konzultációnak a Füstirtók Alapítvány is részese kíván lenni. Kérjük, a kormány vegye fel velünk is a kapcsolatot.INFO: 06/20-2767-515
    Kiadó: Füstirtók a Gyermekdohányzás Visszaszorításáért Alapítvány

-------------------------------------------------------------------

    Kérjük előfizetőinket, hogy az Országos Sajtószolgálat anyagait minden esetben OS jelzéssel használják fel.
    Az MTI szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja az OS-be beadott  közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
    (c) Copyright MTI Zrt.
Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


Az Országos Sajtószolgálatról
Az Országos Sajtószolgálat (OS) politikai, társadalmi, kulturális és különböző civil szervezetek, valamint közéleti szereplők közleményeit, állásfoglalásait közli. Az OS anyagai nem képezik az MTI-kiadás részét, a szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.