OS Országos Sajtószolgálat
2024. november 23. szombat
Ismertető


2010. december 23., csütörtök 19:20

Álláspont a magyar médiatörvényről
    Budapest, 2010. december 23., csütörtök (OS) - A Fidesz rendszerváltó pártként harcolt a kommunista rendszer ellen a demokráciáért az 1980-as évek folyamán, részt vett a kommunista diktatúra utáni demokratikus átmenetben és most kétharmados parlamenti többség birtokában készen áll arra, hogy a választók akaratának megfelelően lezárja az átmenet zavaros korszakát. Megújítjuk Magyarországot, egy elkötelezett európai demokráciát építünk, melynek célja, hogy ne csak az európai országokkal legyünk versenyképesek, hanem a feltörekvő új hatalmakkal is. Ennek érdekében hajtunk végre strukturális reformokat a gazdaságban, az adórendszerben, a közigazgatásban, ennek érdekében alkotjuk meg a végleges alkotmányt és alakítjuk át a médiarendszert. Az átlátható és tiszta körülményeket teremtő új magyar médiatörvény elfogadása előtti és utáni össztűz kísértetiesen emlékeztet az 1990-es évek eleji médiatörvény-viták történéseire.

    Akkor, az 1990-es évek elején a kommunista diktatúra szabályozása helyett egy olyan demokratikus, kompromisszumokra épülő törvényt alkotott a parlament, melynek céljait ugyan senki nem vitatta, mégis komoly támadások kereszttüzébe került. Ugyanaz történik tehát most, mint történt alig több, mint egy évtizeddel ezelőtt.
Mi készen állunk az értelmes, konkrétumokat illető vitára, eszmecserékre, de eddig csak általános, politikai-ideológiai támadásokkal szembesültünk.
Az új magyar médiatörvény egy igazi európai jogszabály: nincs olyan fontos pontja, amely ne lenne megtalálható más Európai Uniós tagállam, vagy tagállamok jogszabályaiban.
Egyesek kritikával illették a különböző médiatípusok egységes szabályozását, holott többek között Olaszország, Franciaország és Svédország hatóságai is komplex módon szabályozzák az egyes médiaterületek működését.
A sorozatos – különösen a gyermekek számára káros – jogsértések nyomán kiszabható rendkívül súlyos büntetések – több százezer eurós bírságok és működési engedély-visszavonások – lehetőségét éppúgy tartalmazzák Németország, Finnország és Lengyelország médiatörvényei, mint az új magyar szabályozás, amely ráadásul biztosítja és egyúttal halasztó hatályúvá teszi a bírósághoz való fordulás lehetőségét.
A magyar médiahatóság elnökének rendeletalkotási jogához a mintát a német médiahatóság írányelv-kiadási gyakorlata szolgáltatta.
Az új magyar törvény az újságírói szabadság garantálása érdekében minden eddiginél nagyobb biztonságot nyújt az informátoroknak, akiket az újságírók kizárólag a bíróság döntése alapján, a nemzetbiztonság, vagy a közrend védelme érdekében kötelesek felfedni.
Az új médiaszabályozás egységes, átlátható, európai szabályozási környezetet teremt, erősítve a sajtó szabadságát, a tisztelet kultúráját, a kiskorú gyermekek védelmét és az emberi méltóságot.
Szijjártó Péter,
a miniszterelnök szóvivője

    Kiadó: Miniszterelnökség

-------------------------------------------------------------------

    Kérjük előfizetőinket, hogy az Országos Sajtószolgálat anyagait minden esetben OS jelzéssel használják fel.
    Az MTI szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja az OS-be beadott  közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
    (c) Copyright MTI nonprofit Zrt.
Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


 
Tájékoztatjuk Kedves Olvasóinkat, hogy a Nemzeti Közleménytár valamennyi közleményét a megújult mti.hu oldalon találják. 2024. december 31-ig – a megújult felület mellett – még erről az oldalról is elérhetőek az OS közlemények.



Az Országos Sajtószolgálatról

Az Országos Sajtószolgálat (OS) politikai, társadalmi, kulturális és különböző civil szervezetek, valamint közéleti szereplők közleményeit, állásfoglalásait közli. Az OS anyagai nem képezik az MTI-kiadás részét, a szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.