OS Országos Sajtószolgálat
2024. április 25. csütörtök
Ismertető


2011. július 29., péntek 09:29

Vona Gábor válasza Karácsony Gergely tervére (1. rész)
    Budapest, 2011. július 29., péntek (OS) - Az elmúlt napokban komoly vitát kavart Karácsony Gergely LMP-s képviselő ötlete, amely dióhéjban így foglalható össze: a három ellenzéki párt alkosson egy választási szövetséget, verje meg nagyon a Fideszt, változtassa vissza demokratikussá a közjogi rendszert, amelyet az felszámolt, majd az immáron korrekt feltételek között jöjjön a valódi választás, ahol mindenki tiszta lappal indulhat.

    Ahogy az lenni szokott, a vita, amelyet a cikk generált, nem is a lényegről, annak teljes abszurditásáról, hanem arról bontakozott ki, hogy demokratikus pártok – az LMP-re, MSZP-re értve – működhetnek együtt az ördöggel – a Jobbikra gondolva. Mivel eltelt kellő idő, és aki akart, megszólalhatott, ezennel most én is megtöröm azt a csendet, amelyet azért tartottam, hogy kivárjam, mit hoz felszínre a felkavart állóvíz. Ha szabad ennyi viccet megengedni valaki nevével: nem tenném a felszínre jutott dolgokat a karácsonyfa alá. Itt az elején szeretném tisztázni, hogy Karácsony Gergely azon kevés képviselő közé tartozik az Országgyűlésben, akit minden elvi és gyakorlati nézetkülönbségünk ellenére tisztelek, és akinek mindenképp helye volna egy jövendő magyar Országgyűlésben.
    1. Szinte általános részévé vált a téma taglalása során a közbeszédnek, hogy az LMP és az MSZP a  demokratikus ellenzék”, míg a Jobbik egy  náci”,  nemzetiszocialista”,  antidemokratikus” párt. Itt azt hiszem, hogy szüksége van az egyértelmű tisztázásnak. A Jobbik demokratikus keretek között létrejött, demokratikus elvek alapján működő, demokratikus választás révén parlamenti szerephez jutott párt. Az, hogy a Jobbik bizonyos programpontjait egyes pártok, médiumok, közszereplők vitatják, mi több, attól kiveri őket a verejték, teljesen természetes, a mi nézőpontunkból szinte üdvözlendő evidencia, de egyáltalán nem alap ahhoz, hogy pártunk demokratikusságát vitassák. Sőt, ha egy pillanatra képesek lennének a tisztelt újságírók, elemzők és politikusok elvonatkoztatni ódon sztereotípiáiktól, feltehetnék a kérdést: mennyiben demokratikus a két balliberális párt? Gondoljunk csak az LMP országgyűlési választások előtti kopogtatócédula-kálváriájára. Az, hogy a párt az utolsó napokban tudta teljesíteni a szintet, ellentmond mind a párt jól ismert vidéki szervezettségéből, pontosabban annak hiányából fakadó, mind az ajánlószelvény-gyűjtés normál dinamikájából fakadó következtetéseknek. A párt kampányának finanszírozásában játszott állítólagos nemzetközi tényezők szerepe szintén máig tisztázatlan. Az pedig mindennek a teteje, hogy az MSZMP utódpártját, pláne annak gyurcsányos hagyatékával bárki is minden követelmény nélkül egyszerűen demokratikus ellenzékké kiáltsa ki. Azért mert a Fidesz éppen antidemokratikus, az MSZP még nem lesz automatikusan az ellenkezője. Összefoglalva, amíg a Jobbik demokratikussága teljes mértékben fennáll, addig a két balliberális párt demokratikussága erősen fogyatékos, az LMP-nél a legitimitás, az MSZP-nél a hitelesség hiánya miatt.
    2. Azt senki sem kérdezte meg a nagy-nagy felfordulásban, miközben azon vitatkozott a vörös-zöld holdudvar egésze, hogy mit kezdjenek a Jobbikkal, hogy mi egyáltalán akarunk-e ilyen szövetséget. Azt sugallva, hogyha az LMP és az MSZP orrát befogva igent szavazna a Jobbikra, akkor mi örömmel szaladnánk Gyurcsány Ferenc és Ertsey Katalin karjai közé. Itt szeretném mindenki számára jelezni, hogy amíg az LMP és az MSZP bizonyos körei ellamentálgatnak rajtunk, nekünk soha eszünkbe sem jutna szövetkezni velük. Az, hogy a Fidesz józan ésszel és emberi érzéssel nem magyarázható lépéseiről ugyanaz a véleményünk, természetes, de ez még nem jelenti azt, hogy egy gyékényen szeretnénk árulni velük. Még a Karácsony-féle átmeneti szövetség” értelmében sem. Elvi és gyakorlati okokból. Egyrészről a balliberális pártok és a közöttünk lévő szakadék áthidalhatatlan, másrészről egy ilyen vállalkozás a Jobbikot saját szavazói előtt hiteltelenítené – teljes joggal, végül a politikában egy meg egy meg egy nem mindig három. Hiába áll össze három párt, az attól még nem jelent összegszerű szavazói támogatottságot. Véleményem szerint egy ilyen kísérlet csúfos véget érne. A Jobbik kapcsán tehát a jövőben teljesen felesleges hasonló fejtegetésekbe bocsátkoznia bárkinek. Nekünk elég teher, hogy az MSZP még mindig parlamenti párt, nem fogunk hozzájárulni ahhoz, hogy ezt – minden teljesítmény és érdem hiányában – még meg is hosszabbítsák.
    3. Szintén fontos különbségtétel, hogy amíg az LMP és az MSZP kormányhoz való hozzáállása teljes egészében dekonstruktív, addig – mégha ez a Fidesz kormányzása miatt egyre inkább szimbolikussá is válik – a Jobbiké konstruktív. A választások előtt azt ígértük, hogy mindazt, ami az ország érdeke, megszavazzuk, ami meg nem, azt nem. Ezt is tettük, és ezt is fogjuk tenni. Ez pedig azt jelenti, hogy a mi Fidesz utáni jövőképünk és a balliberális jövőkép között komoly különbség van. Amíg ők szeretnének visszatérni a rendszerváltozás rendszeréhez és annak imitt-amott plasztikai sebészettel feljavított változatát szeretnék, addig mi valódi rendszerváltozást szeretnénk. Itt kell megjegyezni, hogy a Fidesz minden forradalmi kommunikációja és jogalkotási monumentalitása ellenére nem az előző rendszer lezárója és egy új megteremtője, csupán az elmúlt húsz év agóniájának végjátéka.
    
-------------------------------------------------------------------

    Kérjük előfizetőinket, hogy az Országos Sajtószolgálat anyagait minden esetben OS jelzéssel használják fel.
    Az MTI szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja az OS-be beadott  közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
    (c) Copyright MTI Nonprofit Zrt.
Vissza

Küldje tovább ismerősének

Nyomtatóbarát változat


Az Országos Sajtószolgálatról
Az Országos Sajtószolgálat (OS) politikai, társadalmi, kulturális és különböző civil szervezetek, valamint közéleti szereplők közleményeit, állásfoglalásait közli. Az OS anyagai nem képezik az MTI-kiadás részét, a szó szerint továbbított szövegekért minden esetben a közlő a felelős.
RSS  ▪  Impresszum  ▪  Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. © Minden jog fenntartva.