2011. december 13., kedd 20:40

Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnökének közleménye
    Budapest, 2011. december 13., kedd (OS) - A mai napon a Parlament döntött az önkormányzati törvény módosító javaslatairól, jövő héten pedig végszavazásra  kerül sor. Ezzel a magyar önkormányzati rendszer túljutott a rendszerváltás első korszakán, a nehéz serdülő éveken, és felnőtt korba lépett.

    
    Az új törvény (ÖTV) legfontosabb intézkedései:

I.  Az ÖTV stabilan, megnyugtatóan rendezi az önkormányzati rendszer működésének törvényességi ellenőrzését és felügyeletét. Ez elengedhetetlen az állampolgárok jogbiztonságához, a helyi demokrácia működéséhez, és ahhoz, hogy a rosszul működő önkormányzatok esetén az emberek segítése és védelme érdekében az államhoz lehessen fordulni.

( Az MSZP kormány szétverte az önkormányzati rendszer törvényességi ellenőrzését, tehetetlenségre kárhoztatta az államot, így az nem tudott a polgárok segítségére sietni, ha baj volt.  Semmilyen érdek nem támaszthatja alá, hogy önkormányzati botrányok esetén - Gyöngyöspatától Esztergomig - az állam jogi lehetőségek híján tétlenségre kényszerüljön.)

II.     Az ÖTV megakadályozza az önkormányzati rendszer további nyakló nélküli eladósodását. Nincs önkormányzati működés gazdálkodás és stabilitás nélkül. Ha nem tudunk megálljt parancsolni a hitelfelvételeknek, úgy elfogy az önkormányzatok vagyona, mint a rossz gazdánál a családi ezüst.

(Emlékszünk még? 2002 ősze: Több pénzt az önkormányzatoknak, több pénzt az embereknek - hirdette az MSZP. 8 év MSZP-s kormányzás után pedig az önkormányzati rendszer soha nem látott mértékű eladósodása következett be a kormány rossz költségvetési politikája miatt, és 2010-re oda jutottunk, hogy az MSZP-kormány költségvetésében az önkormányzatok finanszírozása nem érte el a 2003-as szintet.)

III.    AZ ÖTV végre szabályozza, hogy az önkormányzati intézmények, iskolák, óvodák szociális otthonok és rendelők fenntartása csak az önkormányzatok teherbíró képességét figyelembe véve nehezedjen a városokra, falvakra. Az önkormányzati intézmények működésének biztonságához ez a legalapvetőbb feltétel. Hiába van egy településnek iskolája, óvodája; ha nem tudja azokat fenntartani, a gyerekek érdeke sérül. Az önkormányzati intézmények fenntartói és üzemeltetési feladatait minden önkormányzat erejéhez mérten tudja - az állammal kötött megállapodás után - visszavenni.

(Az MSZP által megvalósított működés a következőképpen nézett ki: az MSZP kormány megállapodott a béremelésekről, az önkormányzatoknak nem adott pénzt hozzá, mondván: fizessék ki úgy, ahogy tudják. Ez a kormányzati cinizmus alapvetően sértette a polgárok érdekeit, ennek véget kellett vetni.)

Az új törvény az önkormányzás jogának messzemenő figyelembevételével olyan működést szeretne elérni, amely a városok, a falvak lakóinak biztonságot, méltóságot és önbecsülést ad. Azt szeretnénk, ha mindenki büszke lenne saját településére, azt érezné, hogy véleménye fontos, és érdemi befolyása van a helyi ügyekben.  

Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke

2011. december 13.
    
-------------------------------------------------------------------

    Kérjük előfizetőinket, hogy az Országos Sajtószolgálat anyagait minden esetben OS jelzéssel használják fel.
    Az MTI szó szerint, minden változtatás nélkül továbbítja az OS-be beadott  közleményeket, a szövegekért minden esetben a közleményben jelzett közlő a felelős.
    (c) Copyright MTI Nonprofit Zrt.


Forrás: OS Országos Sajtószolgálat

MTI  © Minden jog fenntartva.